Backlink Nedir ? Backlink Ne İşe Yarar ? Backlink Örnekleri 2021

Backlink Nedir Ne İşe Yarar

Backlink Nedir Ne İşe Yarar ? SEO’ya başlayan kişilere genellikle site içi SEO üzerinden ilerlemeleri tavsiye edilir. Site içi SEO nasıl yapılır konusunu araştırıp eksiklerini gideren bu kişiler, sıradaki adım olan site dışı SEO’ya geçmeye hazırlanır.

Site dışı SEO’ya başladıklarında ise kafalarında ‘’backlink nedir ne işe yarar?’’ sorusu belirir. Bu makalede, Ankara SEO olarak, bu kişilerin kafasındaki soru işaretlerini gidermeyi amaçlayacağız. 

Backlink Nedir Ne İşe Yarar? 

Bütün makale kurgusunu gerçek hayattan örneklerle ele alacağız. Bu sayede, özümsemeniz daha rahat olur diye düşünüyoruz. 

Şimdi, yeni bir avukat olduğunuzu düşünün. Üniversiteden mezun oldunuz ve iş arıyorsunuz. Birinin size referans olması fena olmazdı öyle değil mi? 

Referans aramaya başlıyorsunuz, sorup soruşturuyorsunuz ve sizin çalışma azminizi bilen bir avukat buluyorsunuz. Bu avukat işinde popüler olduğundan dolayı, size referans oluyor ve normalde giremeyeceğiniz bir büroya giriyorsunuz. 

Backlink nedir ne işe yarar? sorusunun cevabını da, bunun internetteki versiyonu gibi düşünün. Siz yeni açılan bir sitesiniz ve bir anahtar kelimede yükselmek istiyorsunuz.

Yeni açılıp yetersiz olduğunuz için başka bir siteden link alıyorsunuz. Aynı anahtar kelime için adresinize aldığınız bu link, yükselmenize yardımcı oluyor. 

Backlinki en basitçe bu şekilde tanımlayabiliriz. Şimdi gelin kullanımının inceliklerine bakalım, yine gerçek hayat üzerinden benzetmemiz devam ediyor. 

Sitenizin Kategorisiyle Aynı Backlink 

Avukat örneğimize geri dönelim. Bulduğunuz referans bir avukat değil de doktor olsaydı sizce işe yarar mıydı? Yarasa bile avukat kadar faydalı olamaz öyle değil mi?

Sonuçta sektörleriniz farklı ve bir doktor sizin avukatlık yeteneklerinizi denetleyemez, ama başka bir avukat denetleyebilir. 

İşte backlink konusunda da böyledir. Bir teknoloji sitesinin bir sağlık sitesinden backlink alması, başka bir teknoloji sitesinden backlink alması kadar fayda sağlayamaz. O nedenle, backlink nedir ne işe yarar konusunda, site kategorilerinin aynı olmasına önem gösterin. 

Backlink Alım Sayısını Abartmamak 

Yine avukat örneğindeyiz. Başka bir avukatın referansını buldunuz ve yetmedi bir başka avukatın referansını daha aldınız. Bu elbette ki iyi bir şey, sonuçta pek çok avukat tarafından tavsiye ediliyorsunuz. Ancak bunun da bir sınırı var. 

Referans aldığınız avukatların sayısını arttırdınız ve 30 tane avukattan referans alıyorsunuz diyelim.

Ancak sizin yeteneklerinize bakıldığında, 30 avukattan referans alacak kadar yeterli olmadığınız görülüyor. Sizce bu işvereninizin gözünde şüphe uyandırmaz mı? Cevap tabii ki EVET.

İşler backlink konusunda da bu şekilde işler. Yeni bir site, pek çok siteden backlink alacak kadar yetkinliğe sahip değildir. Bundan dolayı, arama motorları sitenizden şüphelenir hatta sizi spam yapıyor olarak görebilir.

Bu noktada yapmanız gereken, yeni bir siteye uygun olarak ufak ufak backlink almaya başlamak. İçerikleriniz ve siteniz geliştikçe, daha fazla siteden backlink almak için yeterliliğe sahip olabilirsiniz. 

Bu makalenin, backlink nedir ne işe yarar konusu hakkında kafanızda soru işareti bırakmayacağını umuyoruz. 

Backlink Nedir ?

Backlink bir websitesine başka bir websitesinden gelen bağlantılardır.

Backlink Ne İşe Yarar ?

Backlinkler site otoritesini artırır, sayfa gezinme kolaylığı sağlar ve sıralamaları yükseltir.