Seo Analizi Nasıl Yapılır ? Ücretsiz SEO Analizi 2021 - SEO Raporu Nasıl Çıkarılır _ SEO Analiz araçları nelerdir nasıl kullanılır - ankaraseo

SEO Analizi Nasıl Yapılır

SEO konusunda eksiklerini gidermek isteyen kişinin başlangıç noktası, SEO analizi olmalıdır. SEO analizi yaparak sitesinin eksiklerini çıkarmalı ve bu eksikleri giderme üzerine yoğunlaşmalıdır. Bu makalede, ‘’SEO analizi nasıl yapılır?’’ sorusu üzerine yoğunlaşarak, ilk adımı tamamlamanıza yardımcı olacağız. 

SEO Analizi Nasıl Yapılır ve Eksikler Nasıl Giderilir?

Bu analizi yaparken farklı farklı kategoriler üzerinden gideceğiz. SEO; 200’den fazla kriteri bulunan bir derya olduğundan, bu şekilde yapmak en mantıklısı.

Site İçi SEO Analizi 

SEO analizini yaparken ilk durağınız site içi SEO olmalı. Bildiğiniz gibi, sitenizin teknik detayları yani site içi SEO gücü ne kadar zayıfsa, diğer çalışmaların gücü aynı oranda azalıyor. 

Sitenizin site içi SEO analizini DeepCrawl, ScreamingFrog gibi araçlar kullanarak yapabilirsiniz. Bu araçlar, sitenizin sayfa sayfa eksiklerini size verecektir. 

  • Hangi sayfalarda başlık sınırını aşmışsınız
  • Hangi sayfalarda 4** 5** hatalarına takılmışsınız 
  • Hangi sayfalardaki resimlerinizin alt etiketi yok 
  • Hangi sayfalardaki başlıklarınız kısa kalmış
  • Hangi sayfalarda meta açıklamanız yok
  • Hangi sayfalarda meta açıklaması karakter sınırı aşılmış ya da açıklama çok kısa kalmış 

…. gibi onlarca detaya bu araçlar sayesinde erişmeniz mümkün. Size sundukları rapor çok açık olduğu için, sorunları gidermek de bir o kadar kolay oluyor. Eğer sorun yaşarsanız, site içi SEO nasıl yapılır konusunu araştırabilirsiniz. Site içi SEO analizi, SEO analizi nasıl yapılır rehberinde elinizi güçlendiren detaylardan biridir. 

Site Dışı SEO Analizi 

Site içi SEO konusunda eksiklerinizi bulup giderdikten sonra, sırada site dışı SEO analizi var. Bu noktada analiz yaparken, sitenizin dış dünyaya nasıl pazarlandığı üzerinde duracağız. 

Bu analizi yaparken, Ahrefs ve Semrush benzeri araçların elinizin altında bulunması çok iyi olur. Sitem kaçıncı sırada makalesinde de bahsettiğimiz bu araçlar, sitenizin enine boyuna analizini yapar. Bu araçlar sayesinde, aşağıda sayacağımız maddelerden çok daha fazlasına erişim sağlayabilirsiniz:

  • Kapsamlı backlink analizi: Backlink sayınız, backlinkin hangi kaynaklardan geldiği, dofollow/nofollow oluşu, bir kaynaktan kaç backlink aldığınız, hangi anahtar kelime ve adres için aldığınız gibi detaylar. 
  • SEO analizi nasıl yapılır rehberinde faydanıza olacak anahtar kelime analizi: Kaç adet anahtar kelimeniz olduğu, hangisinin kaçıncı sırada olduğu, son zamanlardaki sıra değişimleri, makalelerinizin hangi anahtar kelimelerde yer aldığı gibi kapsamlı detaylar.
  • En iyi sayfalarınızın analizi: En çok ziyaretçi alan sayfalarınız/yazılarınız hangileri, bu sayfalar toplam kaç adet backlinke sahip, kaç adet anahtar kelimede yer almış gibi detaylar. 

Bu araçlar sayesinde, site dışı SEO analizi için ihtiyaç duyacağınız başka bir kaynak kalmıyor. Faydaları kadar fiyatları da dolar bazlı olduğu için tuzlu olan bu araçlar, sitenizin gelişiminde oldukça büyük rol oynayacak. 

Bu araçları, SEO analizi nasıl yapılır konusu dışında daha pek çok şey için kullanabilirsiniz. Anahtar kelime aracıyla yeni anahtar kelimeler keşfedebilir, içerik aracıyla dünyadaki popüler içerikleri yakalayabilirsiniz. 

Site Analizi Nedir ?

Site analizi, websitesinin teknik ve seo olarak analiz edilmesidir.

Site İçi SEO Analizi Nedir ?

Websitesi içerisindeki yazılar, görseller, linklemeler vb gibi kriterlerin analizidir.

Site Dışı SEO Analizi Nedir ?

Genel olarak dış kaynaklardan gelen bağlantıların ve rakiplerin analizidir.

Kategori: SEO