SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ? SEO Makale Örnekleri 2021 - SEO Dostu Makale Yazımı - SEO Uyumlu İçerik Örnekleri

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ? SEO’da kriterler, temelde 2 ana başlık altında birleşmektedir: Site içi SEO ve site dışı SEO. İki ana başlık toplamda 200’den fazla kritere ev sahipliği yapsa da, ev sahipliği yaptığı alt başlıklar da vardır. İşte SEO uyumlu makaleler bu alt başlıklardan biridir. Site içi SEO’nun mihenk taşlarından olan makalelerden verim almak için, ‘’SEO uyumlu makale nasıl yazılır?’’ konusunu özümsemek önemlidir. 

Bu makalede, Ankara SEO olarak, SEO uyumlu makale yazım adımları üzerinde durarak, site içi SEO nasıl yapılır sorunuzun bir adımını öğrenmenizi sağlayacağız. 

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır , Nelere Dikkat Edilmelidir ?

SEO uyumlu makale yazımına başlamadan önce, makaleyi yazacağınız konu hakkında yeterli bilginiz olduğundan emin olun. Bilgi eksikliğinden doğan kullanıcı deneyimi azalışını deneyimlemek istemezsiniz. 

İçerik Uzunluğu 

SEO uyumlu makale nasıl yazılır konusunda en önemli adımlardan biri içerik uzunluğu. Burada, klişe olarak ‘’uzun içerik iyidir’’ mottosu üzerinden gitmeyeceğiz. Onun aksine ‘’konuyu enine boyuna aktarabildiğiniz içerik uzunluğu en iyidir’’ diyeceğiz. 

Evet uzun makalelerin avantajlı olduğu bir gerçek. Ancak sırf durum böyle diye 2 cümlede anlatacağınız lafı 10 cümlede anlatmanız, yararınıza olmaz. Sizin buradaki amacınız, anlattığınız konuyu enine boyuna ele almanız. Bunu yaptığınızda zaten elinizde çok kısa bir içerik olmayacaktır. 

Anahtar Kelime Yoğunluğu 

Fazlasıyla spama müsait olan bu bölüme dikkat etmeniz gerekiyor. Makalelerinizde anahtar kelime kullanımlarınıza dikkat etmelisiniz. İdeal anahtar kelime yoğunluğu %1-1,5 civarıdır. Yani 200 kelimede anahtar kelimenizi 2-3 kez kullanmanız idealdir. 

%4-5 gibi yoğunluklar, oldukça yüksek yoğunluklardır. Bu oranlar, Google’ın dikkatini çekeceği gibi, makalenin okunabilirlik oranını etkiler. 

Okunabilirlik 

Bu başlık altında, SEO uyumlu makale nasıl yazılır rehberi için birkaç alt başlığı daha ele alacağız. Bunları şu şekilde listeleyebiliriz: 

  • Vurgular: Özellikle anahtar kelimenize vurgular yapmanız, arama motorlarının dikkatini çekecektir. Bunu sağlamak için anahtar kelimenizi kalın, italik, altı çizili yapabilirsiniz. Vurguları kullanmanız gereken başka bir kısım ise, makalede önemli gördüğünüz kısımlar. Anahtar kelime olup olmamasını önemsemeden bu noktada vurgu kullanabilirsiniz. Okuyucunun dikkatini o nokta üzerinde toplayacaktır. 
  • Paragraf Uzunlukları: Oldukça uzun paragraflar yazmaktan kaçının. Bir süre sonra okuyucunun dikkati dağılacaktır. Ne çok kısa ne de çok uzun paragraflar yazarak, okuyucunun dikkatinin dağılmamasını sağlayın. 
  • Resimler: Resim içermeyen uzun makaleler, okuyucunun dikkatini dağıtabilmektedir. Bunun önüne geçmek için, konuyla ilgili özgün resimler kullanmaya özen gösterin. Resimler için SEO optimizasyonuna da dikkat edin, ‘’Görseller için SEO optimizasyonu nasıl yapılır?’’ konusunu araştırabilirsiniz. 

Bu ve benzeri maddelere dikkat ederek, okunabilirlik oranınızı arttırabilirsiniz. Okunabilirlik oranınızı arttırmanız, kullanıcının sitede kalış süresi gibi değerleri arttıracağından, Google gözünde kullanıcı dostu site olarak görünmenizi sağlar. 

Bu makaledeki tavsiyelerimize uyarak, SEO uyumlu makale nasıl yazılır konusunda, kafanızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. 

SEO Uyumlu Makale Nedir?

Anahtar kelime kullanımı, hiyerarşi vb gibi bilinen tüm seo kurallarına uygun olarak yazılan makalelerdir.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

Doğru anahtar kelime kullanımı, düzgün bir hiyerarşi, sade bir anlatım ve site içi linklemeler önemlidir.

Kategori: SEO